Druk 3D w przemyśle

Technologia druku 3D w obecnym czasie bardzo szybko się rozwija, prosperuje z roku na rok coraz lepiej, wykorzystują ją branże bardzo wymagające między innymi lotnictwo i medycyna. Nowoczesna technologia drukowania 3D oparta jest o model cyfrowy, oraz system, który wytwarza po kolei warstwa po warstwie zaawansowane geometrycznie części. Wszystkie elementy i części znajdują zastosowanie w nowoczesnym przemyśle. Druk 3D jest jedną ze sprawdzonych i najwyżej ocenianych metod wytwórczych.

Tworzywa sztuczne i inne części

Nowoczesną metodę drukowania 3D warto mieć na uwadze przede wszystkim podczas planowania produkcji obok stosowania innych technologii takich jak: obróbka ubytkowa lub wtryskiwanie tworzyw sztucznych. Należy pamiętać, iż drukowanie 3D nie jest tylko i wyłącznie sposobem na wytwarzanie konwencjonalnych części, ponieważ przede wszystkim daje ono możliwość precyzyjnego zaprojektowania i seryjnego wytwarzania wielorakich części, które posiadają dużo lepsze parametry, między innymi niższą masę. W obecnym czasie przemysłowy druk 3D wykorzystuje się we wielu branżach takich jak:

  • lotnictwo
  • medycyna
  • motoryzacja
  • przemysł zbrojeniowy
  • oraz inne działy badawczo-rozwojowe

Czy wiesz że niektóre z firm, nielicznych na świecie produkują specjalistyczne części, wytwarzane metodą druku 3D do samolotów? Między innymi są to elementy wnętrz samolotów oraz części wentylacyjne.

Zalety druku 3D w przemyśle

Jedną z największych zalet druku 3D jest możliwość bardzo ekonomicznego wytwarzania skomplikowanych, trudnych części lotniczych, których produkcja z zastosowaniem tradycyjnych metod jest praktycznie niemożliwa do wykonania.

Kolejną zaletą technologii 3D jest brak konieczności projektowania, oraz wytwarzania dodatkowego oprzyrządzenia produkcyjnego, bowiem ma to bardzo duży wpływ na cenę produktu a także umożliwia wprowadzenie późniejszych zmian konstrukcyjnych.

Bardzo istotny jest fakt, iż w obecnym czasie na rynku znaleźć można coraz więcej materiałów, które przeznaczone są przede wszystkim dla technologii druku 3D, oraz spełniają bardzo rygorystyczne wymagania przemysłu lotniczego.

Wykorzystanie przemysłowych drukarek do nowoczesnych projektów

W dzisiejszych czasach druk 3D w przemyśle wykorzystuje się bardzo często do realizacji projektów prowadzonych dla klientów, w tym celu używa się przemysłowych drukarek 3D, które odznaczają się przede wszystkim niezwykle wysoką jakością wytwarzanych części i elementów. Warto zaznaczyć, iż mają one także dużą wydajność, oraz można w nich wykorzystać szeroko zaawansowane materiały, które posiadają specjalne certyfikaty o niepalności a także biokompatybilności.

Nowoczesne technologie druku 3D oparte na najnowszym oprogramowaniu komputerowym są coraz bardziej docenianą metodą wytwórczą, która daje obecnie wiele możliwości nieosiągalnych dla tradycyjnych technologii, takich jak między innymi obróbka ubytkowa.

Druk 3D w przemyśle rozwija się w szybkim tempie, korzysta z niego coraz więcej gałęzi przemysłowych, bowiem dzięki jego zastosowaniu i funkcjonalności praca staje się dużo przyjemniejsza i lżejsza.