Skanowanie 3D

Skanowanie w druku 3D oraz drukowanie coraz częściej kojarzy się z najnowszymi technologiami, a także bardzo zaawansowanymi pod względem technicznym projektami. Są to bardzo dobre skojarzenia, przede wszystkim ze względu na możliwości aplikacyjne druku 3D, które z roku na rok stają się coraz większe. Dzięki coraz większej funkcjonalności skanowanie w druku 3D znajduje bardzo szerokie zastosowanie między innymi w muzealnych ekspozycjach oraz makietach.

Skanowanie 3D – nowoczesna technologia oraz oszczędność

Obecnie nowoczesna technologia addytywna znajduje bardzo duże zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarczych, wykorzystywana jest często w sytuacjach kiedy zwykłe działania konwencjonalne nie wystarczają, a także czas ich trwania jest zbyt długi oraz są bardzo kosztowne.

Zarówno skanowanie 3D jak i drukowanie 3D przynosi ze sobą ogromną oszczędność czasu i pieniędzy! Jest to również nowoczesny trend, który daje pewność i gwarancje dokładnego i precyzyjnego odwzorowania nawet małych, najdrobniejszych detali, dzięki temu znacząco wzrastają walory prezentowanych elementów.

Drukowanie 3D – pomocne w muzeach?

W dzisiejszych czasach nowoczesna technologia druku 3D znajduje ogromne zastosowanie w muzeach i ośrodkach ochrony dziedzictwa kulturowego, jest to bardzo dobre rozwiązanie, które może w zdecydowany sposób pomóc całej edukacji, a także ochronie oraz podczas przeprowadzanych badań.

Warto zaznaczyć, iż skanowanie w druku 3D w połączeniu z już istniejącymi sposobami może w niedalekiej przyszłości stanowić bardzo dużą wartość dla wielu kolekcji muzealnych. Wśród przykładowych aplikacji druku 3D, które idealnie odnajdują się w muzealnictwie można wymienić między innymi:

  • pamiątki
  • makiety muzeum
  • brakujące elementy ekspozycyjne
  • duplikaty, które wykorzystuje się w trakcie przeprowadzania warsztatów edukacyjnych
  • oraz wiele innych elementów i przedmiotów

Według przeprowadzonych badań jedną z największych zalet skanowania w druku 3D oraz samych urządzeń drukujących w porównaniu z tradycyjnymi drukarkami jest fakt, iż mogą one w indywidualny sposób dostosowywać zarówno układ jak i kształty kropek.nDzięki nowoczesnej technologii druk 3D jest w stanie tworzyć większe kropki niż przy użyciu tradycyjnej metody.

Skanowanie 3D w muzeach

Obecnie technologia FDM wykorzystywana jest także przez badaczy historycznych, skanowanie obiektów 3D a także korzystanie z modelowania 3D daje bardzo duże możliwości, oraz zdecydowanie wpływa na usprawnienie pracy. Modele 3D wyróżniają się jedną szczególnie ważną zaletą, bowiem pliki są znacznie łatwiejsze do udostępnienia niż zwykła wysyłka.

Warto dodać, iż tworzenie replik za pomocą skanów 3D jest bardzo interesującą alternatywą dla obecnych, tradycyjnych technik takich jak odlewy.

Proces skanowania jest przede wszystkim dużo mniej szkodliwy i nie stwarza zbyt dużego zagrożenia uszkodzeniem zabytku. Wszelkie duplikaty oraz repliki mogą służyć jako pomoc osobom niepełnosprawnym, ponieważ między innymi pozwalają osobom niewidomym oraz niedowidzącym dotknąć. Jest to bardzo dobra i pozytywna inicjatywa o charakterze przyszłościowym!