Przemysłowe skanery 3D – innowacyjna technologia

Przemysłowe skanery 3D to urządzenia, które posiadają bardzo szerokie zastosowanie, zwłaszcza w obecnym czasie, bowiem w niektórych branżach wykorzystywane są nawet z lekkim nadmiarem, natomiast w innych dziedzinach od czasu do czasu. Aczkolwiek w każdej gałęzi przemysłu odgrywają bardzo istotną rolę, pełnią ważną funkcje, ponieważ ich ogromnej precyzji i dokładności nie jest w stanie zastąpić żadne inne urządzenie. Warto również dodać, iż zastosowanie skanerów 3D może mieć miejsce zarówno we własnym zakresie, to znaczy w sytuacji kiedy firma kupuje takie urządzenie jak i w przypadku zlecenia skanowania firmie zewnętrznej.

Przemysłowe skanery 3D – zalety skanowania

Należy podkreślić, iż cały proces skanowania 3D przebiega w bardzo szybki, sprawny i skuteczny sposób, skanowanie jest dokładne i precyzyjne. Podczas skanowania danego obiektu nie ma potrzeby dokonywania kolejnych, ręcznych pomiarów, a dzięki temu oszczędzić możesz zarówno czas jak i energię, bowiem urządzenie skanujące wykonuje wszystkie zadania za ciebie.

Zapisanie informacje można w każdym momencie dowolnie przetwarzać, powielać oraz edytować, istnieje także możliwość wykorzystania ich do produkcji kolejnych obiektów. Skanowanie wymaga użycia nowoczesnych profesjonalnych urządzeń wysokiej jakości, ponieważ dzięki takiemu zastosowaniu może odbywać się praktycznie w każdych warunkach, zarówno w wewnątrz jak i na zewnątrz budynków.

Czy wiesz, że skanować można malutkie elementy takie jak biżuteria oraz całe, bardzo duże takie jak budynki? Bowiem problemu nie stanowi już ani kształt ani wielkość obiektu!

Zastosowanie skanerów 3D – różne gałęzie przemysłowe

Warto dodać, iż samo pojęcie „przemysł” jest bardzo szerokie i obejmuje w swoim zakresie wiele dziedzin, niekoniecznie ze sobą połączonych. Jednakże w każdej z tych dziedzin możliwe jest zastosowanie skanerów przemysłowych 3D, wykorzystuje się je między innymi w przemyśle ciężkim, podczas przeprowadzania konstrukcji samochodów oraz statków a także w medycynie, jubilerstwie, filmografii i w wielu innych gałęziach.

Przykłady konkretnych zastosowań urządzeń skanujących 3D

Wśród zastosowań skanerów 3D można wymienić kilka przykładów, między innymi:

  • inżynieria odwrotna – jest to jedna z głównych dziedzin, w których możliwość uzyskania wirtualnego modelu 3D jest podstawą, inżynieria pozwala na odtworzenie brakującej dokumentacji danego obiektu oraz utworzenie jego kopii
  • kontrola jakości – skanery 3D umożliwiają kontrolowanie procesu produkcji, każdy powstały obiekt jest skanowany i porównuje się go z obiektem wzorcowym, dzięki czemu można wychwycić nawet najdrobniejsze wady
  • medycyna – zastosowanie w medycynie i innych pokrewnych dziedzinach jest bardzo szerokie, dzięki nowoczesnej technologii przemysłowych drukarek 3D możliwe jest skanowanie elementów ludzkiego ciała a także przygotowanie prototypów w celach naukowych
  • archeologia – obecnie możliwe jest już także wykonywanie kopii różnych obiektów muzealnych, poprzez takie rozwiązanie wirtualne kolekcje wielorakaich eksponatów cieszą się ogromnym zainteresowaniem, wpływa to również na większą atrakcyjność muzeum.