Modelowanie w druku 3D – co warto wiedzieć?

W związku z coraz większą popularnością modelowania w druku 3D oferta dostępnych firm na rynku jest coraz bardziej bogatsza i urozmaicana. Jeśli jesteś zainteresowany nowoczesnym modelowaniem 3D warto, abyś zapoznał się z ważnymi informacjami dotyczącymi całego procesu tworzenia pod druk 3D, bowiem obecnie można wykorzystać różne tricki, które w znacznym stopniu ułatwiają przygotowanie danego modelu do druku 3D.

Modelowanie w druku 3D – rodzaje tricków

W dzisiejszych czasach druk 3D objął swoim zasięgiem cały świat mechaniki i prototypów, ale również idealnie sprawdza się w świecie cyfrowych artystów. Dostępne nowoczesne drukarki 3D bardzo prężnie i sprawnie drukują różne figurki wydawnicze, co przekłada się także na doskonałą perspektywę na rynku gier planszowych oraz figurkowych. Należy pamiętać, iż artyści również potrzebują różnych prototypów, bowiem dzięki ich zastosowaniu mogą sprawdzić jak wymysły ich wyobraźni mogą się prezentować w rzeczywistości. Obecnie na rynku znaleźć można różnego rodzaju ozdoby do restauracji, barów oraz inne wszelkie rodzaje użytków publicznych.

Coraz częściej wykorzystuje się także wydruki 3D, w których wymaganie jest zawarcie koncepcji artystycznej. Chcesz wydrukować Twoją ulubioną, stworzoną przez siebie postać? Nie ma żadnego problemu, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie by to zrobić! Większość drukarek 3D posiada nowoczesną technologię, która pozwala przetworzyć formaty plików przez nasze oprogramowanie.

Modelowanie 3D – modyfikacja parametrów

Należy pamiętać, iż po wprowadzeniu konkretnego modelu do programu, trzeba zmodyfikować jeszcze bardzo wiele innych parametrów w których skład wchodzą między innymi:

  • wsporniki
  • umiejscowienie
  • ilość modeli oraz rodzaj materiału
  • zawartość wnętrza, czy jest puste czy wypełnione
  • oraz rodzaj wypełnienia i inne

Modelowanie 3D w druku wymaga, aby po modyfikacji poszczególnego modelu program przekształcił go z formatu STL do g- code, który pełni funkcje zakodowanej instrukcji drukarki 3D. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie wie gdzie i kiedy przemieścić głowicę, a także które konkretnie miejsce z żywicą naświetlić w danym momencie.

Modelowanie 3D – o czym warto pamiętać?

Podczas modelowania w druku 3D przede wszystkim należy pamiętać, iż parametry urządzenia drukującego to nie wszystko, ponieważ nieważne jak wiele funkcji posiada Twój sprzęt i jak bardzo jest zaawansowany technologicznie, to be znajomości podstawowych zasad możesz nie osiągnąć oczekiwanych rezultatów. Warto przestrzegać kilku zasad, między innymi:

  1. Należy pamiętać, że modele w świecie cyfrowym są tak naprawdę pustą skorupą, jednakże w realnym świecie mają już określoną grubość. Dlatego zaleca się nadanie określonej grubości projektowi już w początkowej fazie tworzenia, bowiem dzięki temu drukarka będzie mieć informacje na temat grubości ścianek.
  2. Zniekształcone elementy obiektu należy poprawić dostępnymi obecnie sposobami.
  3. Warto stosować gęstą siatkę, gdyż im gęstsza siatka tym dokładniej można wydrukować model.
  4. Bardzo ważnym krokiem jest przebudowa siatki w taki sposób, aby mogła zawierać jak najwięcej informacji, jednakże nie wolno doprowadzać do przesadnego zapchania się pamięci.
  5. Warto również zapisać obiekt przed zagęszczeniem.