Druk 3D i jego wykorzystanie w przemyśle

Technologia druku 3D jest znana od ponad 30-stu lat. Większości osób, drukowanie przestrzennych modeli kojarzy się jednak głównie z tworzeniem prototypów, makiet i pojedynczych elementów, wykorzystywanych np. do zbudowania konkretnej protezy. Wiele osób dostrzega potencjał druku 3D i chce go wykorzystywać w przemyśle. Dzięki temu nieustannie trwają prace nad wprowadzaniem nowych rozwiązań oraz tworzeniem coraz lepszych materiałów, tak, aby można było korzystać z technologii druku 3D w przemyśle.

Obniżenie kosztów i większa wydajność

Wykorzystywanie druku 3D w przemyśle, ma wiele zalet, do których należą m.in.:

  • zużywanie mniejszej ilości materiału – podczas tworzenia wydruku, wykorzystywane jest dokładnie tyle materiału, ile potrzeba do stworzenia konkretnego elementu (poza ewentualnymi mostami, umożliwiającymi uzyskanie mniej tradycyjnych kształtów bryły) Ponadto, wiele wydruków jest wypełnionych w 30-60%, co również obniża ilość zużywanego materiału,
  • możliwość łatwego zmieniania parametrów – jeżeli pierwszy wydruk nie do końca odpowiada oczekiwaniom, bez problemu można poprawić projekt, bez narażania się na dodatkowe koszty lub stratę czasu,
  • szybkość produkcji – w przełożeniu do kosztów, czas produkcji jest niezwykle krótki, co przekłada się na wzrost wydajności,
  • możliwość badania rynku – wykorzystując druk 3D w przemyśle, można tworzyć niewielkie serie produktów i wykorzystywać je do przeprowadzania ankiet wśród konsumentów. Dzięki temu, zanim uruchomi się ostateczną produkcję, można poznać oczekiwania klientów i lepiej odpowiedzieć na ich potrzeby

To tylko część plusów, jakie ma zastosowanie druku 3D w przemyśle. Naukowcy i inżynierowie cały czas dążą do ulepszenia tej technologii, tak, aby możliwe było np. wysyłanie drukarek 3D w kosmos. Dzięki temu, astronauci mogliby na bieżąco dodrukowywać potrzebne im elementy, zamiast brać ze sobą wszystkie możliwe części zapasowe.

Takie rozwiązanie pozwalałoby na zabieranie w przestrzeń kosmiczną mniejszej ilości rzeczy, co przekładałoby się na mniejszą masę, a w konsekwencji na obniżenie kosztów paliwa, potrzebnego do wysłania rakiety w kosmos.

Materiały bezpieczne dla człowieka

Wśród wielu materiałów wykorzystywanych do drukowania przestrzennego, znajdują się również te, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością. Dzięki temu druk 3D w przemyśle spożywczym jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia. Drukowane są np. niektóre opakowania. Jednak to nie wszystko! Drukarki 3D wykorzystywane są również do… produkcji żywności. Już teraz drukowane są różnego rodzaju słodkości, takie jak ciasta i czekoladki.

Ciekawostką jest fakt, że są już pierwsze próby drukowania substytutów mięsa, ze specjalnie wyhodowanych komórek. Ideą jest możliwość wyeliminowania konieczności zabijania zwierząt, przy jednoczesnym zapewnieniu człowiekowi czegoś, co wyglądem i smakiem przypomina mięso.

Dodatkowo, zaspokaja nasze zapotrzebowanie na białko. Na razie jednak wszystko jest w fazie testów i nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać na rozwój tego typu technologii.