Cyfryzacja przemysłu – nowa przyszłość technologiczna

W obecnym czasie przemysł 4.0 kojarzy się przede wszystkim z bardzo zaawansowaną automatyzacją oraz robotyką, warto dodać iż na ten moment w polskich zakładach pracuje już kilka milionów automatycznych robotów, dzięki którym praca jest zdecydowanie lżejsza oraz przyjemniejsza. Roboty biorą na siebie wykonywanie nawet bardzo skomplikowanych zadań, dzięki czemu w znacznym stopniu odciążają pracowników. Należy jednak pamiętać, iż cyfryzacja przemysłu związana jest przede wszystkim z siecią danego urządzenia oraz czujnikami.

Wirtualny przemysł cyfrowy

Wszelkie urządzenia oraz czujniki dostarczają zarówno w formie zdalnej jak i rzeczywistej informacji o stanie technicznym maszyn. W Polsce tego rodzaju narzędzia tak naprawdę dopiero wchodzą na rynek, aczkolwiek z takiego rozwiązania, jakim jest między innymi monitorowanie i zarządzanie maszynami poprzez wykorzystanie czujników skorzystało około 30% przedsiębiorstw. W pewnym sensie jest to także kwestia zaufania, jakie firmy muszą nabrać względem nowoczesnej technologii.

Cyfryzacja przemysłu w świecie wirtualnym jest połączeniem sztucznej inteligencji, internetu, automatyki oraz robotyki. Czy wiesz, że wiele procesów oraz mechanizmów, które zapewniają ich odwzorowanie przenoszonych jest do sieci? Jest to bowiem dużo szybsze działanie, bardziej wydajne oraz bezpieczniejsze dla wszystkich pracowników.

Zainteresowanie cyfryzacją przemysłu widoczne jest przede wszystkim w większych firmach i zakładach, w przypadku mniejszych firm pewną barierę stanowi obawa poniesienia wysokich kosztów.

Rozwój cyfryzacji przemysłowej w Europie zachodniej – korzyści

Ciekawostką jest fakt iż wszelkie trendy związanie z cyfryzacją przemysłu napływają do naszego kraju z Europy Zachodniej, gdzie bardzo szybko wdrażane są wszelkie innowacyjne techniki. Na tą chwilę w Polsce proces cyfryzacji przebiega dosyć powoli, jednakże trzeba podkreślić, iż jest to dopiero początek. Jest to również spowodowane faktem, iż temat związany z cyfryzacją przemysłu dopiero się rozwija, jednakże z roku na rok można zauważyć pewien wzrost zainteresowaniem nowoczesną technologią. Rozwiązania przemysłu 4.0 niosą ze sobą wiele korzyści, między innymi:

  • oszczędność związaną z produkcją 
  • możliwość obniżenia kosztów eksploatacji
  • obniżenie kosztów konserwacji, napraw oraz zużycia energii

Istotna rola czujnika w cyfryzacji przemysłu

Warto dodać, iż czujniki podobnie jak inne urządzenia takie jak: pralka czy rolety wykorzystywane są w przemyśle, ponieważ można je łączyć z siecią oraz sterować zdalnie za pomocą komputera. Czujniki odgrywają bardzo istotną rolę, bowiem sprawdzają ciśnienie, przepływ cieczy a także poziom energii oraz wiele innych. Służą również monitorowaniu parametrów technicznych, temperatury oraz stanu poszczególnych części instalacyjnych.

Dzięki cyfryzacji przemysłowej wszystkie zebrane informacje przekazywane są w czasie rzeczywistym i nie ma potrzeby ich sprawdzania, jest to dużo wygodniejsze i praktyczniejsze rozwiązanie.

Obecnie ważne jest, aby oswajać się powoli z inteligentnymi rozwiązaniami oraz możliwościami jakie niesie ze sobą nowoczesna cyfryzacja przemysłu.